סודות אילת

טיסות זולות: האם הייתם עולים על מטוס נוסעים ללא טייס? – TheMarker

דו"ח של UBS: מעבר לטייסים אוטומטיים יחסכו חברות התעופה 35 מיליארד דולר בשנה ■ "תוך 20 שנה מטוסי נוסעים יהיו ללא טייס; הכרטיסים יוזלו משמעותית"
טרם הספקנו להתרגל למכוניות אוטונומיות ללא נהג, וכעת מסתבר כי חברות התעופה מתכוונות אף הן לעבור לטייסים אוטומטיים.
חברות תעופה בעולם יפעילו באופן סדיר טיסות מסחריות של מטוסי נוסעים ללא טייס עד שנת 2040, ויחסכו בתוך כך 35 מיליארד דולר בשנה – דבר שיאפשר להן להוזיל את מחירי הכרטיסים. כך לפי מחקר חדש שהוציאו אנליסטים של בנק ההשקעות השווייצי UBS.
שימוש במטוסים ללא טייס לטיסות מטען ומוניות מעופפות צפוי כבר בעשור הבא, והוא יתפשט למטוסים פרטיים ומסוקים עד שנות ה-30 של המאה הנוכחית, לפי UBS.
עד שנות ה-40 כבר יעשו חברות התעופה שימוש סדיר בטכנולוגיות ללא טייס בטיסות נוסעים מסחריות, העריכו האנליסטים.
צמצום הצורך בטייסים אנושיים יחסוך לחברות התעופה הוצאות שכר של טייסים בסך 31 מיליארד דולר בשנה, וחסכון נוסף של שלושה מיליארד דולר על הכשרת טייסים. מטוסים אוטומטיים גם יטוסו באופן חסכוני יותר, ויחסכו מיליארד דולר נוספים בהוצאות הדלק בשנה.
לפי הדו”ח, צפויה עקב החיסכון בהוצאות הוזלה של 11% במחירי כרטיסי הטיסה בארה”ב, אך רק ב-4% באירופה, אם כי מחירי ריינאייר – חברת התעופה המוזלת הגדולה באירופה – צפויים לרדת ב-8%. בה בעת, צופה UBS כי רווחי כמה מחברות התעופה המובילות יוכפלו לאחר שיעברו לטייסים אוטומטיים.
עם זאת, הטכנולוגיה החדשה עלולה לעורר חשש בקרב הצרכנים, ומרביתם יעדיפו לרכוש כרטיס לטיסה עם טייס אנושי מאשר לקנות כרטיס מוזל לטיסה ללא טייס, לפי סקר שערך UBS.
“כ-54% ממשתתפי הסקר אמרו כי לא סביר שיטוסו בטיסה ללא טייס, ואילו רק 17% אמרו כי סביר להניח שיסכימו לעלות על טיסה כזו”, נכתב בדו”ח. “מחצית ממשתתפי הסקר אמרו כי לא יקנו כרטיס לטיסה ללא טייס גם אם יהיה זול יותר”.
עם זאת, שיעור האנשים שהביעו נכונות לטוס בטיסה ללא טייס היה גבוה יותר בקרב צעירים ואנשים משכילים יותר. “זהו סימן מבשר טובות עבור הטכנולוגיה הזו ככל שהאוכלוסייה תתגבר”, נאמר בדו”ח.
טכנולוגיות רחפנים התפתחו במהירות בשנים האחרונות, וכל יצרניות המטוסים הגדולות כבר החלו בניסויים של מטוסי נוסעים אוטומטיים לחלוטין.
לפני שבועיים הודיעה איירבוס כי השלימה בהצלחה טיסות ניסוי של כלי הטיס הבלתי מאויש סג’יטה (Sagitta), ומתחרתה בואינג הודיעה בסלון האוויר בפריז ביוני כי היא מבצעת ניסויי הדמיה של מטוסים ללא טייס והעריכה כי מערכות בינה מלאכותית יחליפו רבות מההחלטות שמתקבלות כיום על ידי טייסים.
מטוסי נוסעים מסחריים כבר מסוגלים להמריא, לשייט ולנחות באמצעות טכנולוגיות מחשוב, ועקב כך יכולים מטוסים לנחות בחלק משדות התעופה אפילו בתנאי ראות קשים ביותר. מספר הטייסים הסטנדרטי במטוס נוסעים מסחרי ירד משלושה לשניים בשנים האחרונות.
לפי UBS, אחד הנתיבים בדרך למטוסי נוסעים ללא טייס עשוי לכלול מעבר בשלב ראשון למטוסים שבהם יש טייס יחיד.
“בטיסות מסחריות, אם המעבר משני טייסים לאפס טייסים יהיה חריף מדי במהלך 10-20 השנים הבאות, יתכן שנראה קודם לכן מעבר לטייס אחד בתא הטייס וטייס מרוחק שיהיה על הקרקע, במיוחד בטיסות של פחות משש עד שבע שעות. למעשה, רחפנים כבר היום מופעלים מרחוק על ידי מפעילים על הקרקע”, נכתב בדו”ח.
מנכ”ל חברת התעופה המוזלת ריינאייר, מייקל אולירי, אמר בשנת 2010 כי הוא יבקש מהרשויות אישור להפעיל טיסות עם טייס אחד בלבד בתא הטייס, ואמר כי הטייס השני נמצא שם רק “כדי לוודא שהבחור הראשון לא יירדם ויפיל את אחד מבקרי המחשוב”.

הפוסט טיסות זולות: האם הייתם עולים על מטוס נוסעים ללא טייס? – TheMarker הופיע לראשונה ב-תורזול: אתר תיירות זול. טיסות. מלונות. השכרת רכב.

source

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.