טיסות זולות

עכשיו זה רשמי: אל על תטוס לאילת רק בלילה – ynet ידיעות אחרונות

חברת אל על תפסיק להפעיל טיסות-יום לאילת החל מה-26 בספטמבר ותטוס ליעד רק במהלך הערבים והלילות, כך החליט היום (ג’) מנכ”ל אל על אלוף במיל. אליעזר שקדי, בעקבות שלילת בקשת החברה על-ידי רשות התעופה האזרחית (רת”א) לארכה נוספת בדבר טיפול בלקוחותיה עם סיום החג.
 
כזכור, רשות התעופה האזרחית הורתה לפני שבועיים על שינוי נתיב הטיסה והליך הנחיתה וההמראה בשדה התעופה באילת במשך שעות היום. אל על טענה כי המתווה החדש אינו עומד בסטנדרטים הבטיחותיים הבינלאומיים, והוסיפה כי לא קיבלה מהרשות מענה הולם לשאלותיהם המקצועיות, ולא התקבלו עד כה פתרונות שיניחו דעתה בדבר הפעלה בטוחה של המטוסים בסטנדרטים הבטיחותיים המקובלים.
 

בעקבות זאת החליטה חברת התעופה להשעות מה-9 בספטמבר את טיסות-היום לאילת במטוסי סילון. היום הודיעה החברה, כי “הגורמים המקצועיים באל על, בראשות הטייס הראשי ומנהל צי 737, ביצעו בימים האחרונים בדיקות דקדקניות נוספות של מתווה הטיסה המוצע על ידי רת”א, לאור הניתוח והתשובות שנתקבלו מרת”א לשאלותיה של אל על.
 

מפסיקה לטוס לאילת ביום, הלקוחות יקבלו החזר. מטוס אל על (צילום: סיון פרג') (צילום: סיון פרג')

מפסיקה לטוס לאילת ביום, הלקוחות יקבלו החזר. מטוס אל על(צילום: סיון פרג')


 
“המסקנה המקצועית היא כי מתכונת הטיסה החדשה אינה מאפשרת רמת בטיחות הולמת של טיסה בתעופה אזרחית כפי שמקובל בחברת אל על ובשדות תעופה בעולם”.
 
עוד נמסר בהודעת החברה, כי “על פי דו”ח ממצאי טיסת בדיקה שבוצעה על ידי רת”א נמצא כי “הגישה למסלול הנחיתה היא על מגבלת המעטפת. הגישה כולה מתוכננת להתבצע על מגבלות המטוס. חתך טיסה זה לא משאיר הרבה מקום לטעויות, למקרים ותגובות בעיקר בתקלות.
 
“לדעת אל על, מסקנות אלה נכונות לכל התהליכים החדשים. שילוב התהליך האווירי החריג עם העובדה כי שדה התעופה באילת הינו שדה מיוחד המשופע באילוצים שונים ועם תשתית קרקעית מגבלתית, מעלה את רמת הסיכון הבטיחותי הכולל בביצוע טיסות היום לאילת לרמה שאינה הולמת טיסה בתעופה אזרחית”.
 
לטענת החברה, היא פנתה בבקשה דחופה לרת”א למתן ארכה נוספת שתאפשר קיום טיסות יום לאילת במתכונת הטיסה הקודמת והבטוחה, זאת על מנת למנוע את הפגיעה בלקוחות החברה (שתכננו לטוס בתקופת החגים העמוסה ואמורים לשוב מאילת בסוף השבוע הקרוב) ונענתה בשלילה על ידי רת”א.
 
“מאחר ולא ניתנה הארכה כמבוקש, תיאלץ אל על שלא לקיים את טיסות היום לאילת במתכונת החדשה, החל מהמועד שנקבע על ידי רת”א – 26 בספטמבר 2013”, נמסר בהודעת החברה.
 
עוד מוסיפה אל על, כי לקוחותיה שטיסותיהם לא יתקיימו יקבלו החזר כספי ותועמד לרשותם העברה יבשתית מנתב”ג ומאילת (באמצעות אוטובוסים) ללא עלות. “אל על מתנצלת בפני לקוחותיה על אי הנוחות ומקווה כי פתרון יימצא במהרה. באל על שבים ומדגישים כי נושא הבטיחות יישאר בראש מעייניה של החברה”.
 
מרת”א נמסר: “רשות התעופה האזרחית החליטה על שינוי הליכי הטיסה והנחיתה בשדה התעופה באילת. התהליך בוצע בשיתוף פעולה מלא עם שלוש חברות התעופה הטסות לאילת: אל על, ארקיע וישראייר וכן עם רשות שדות התעופה, חיל האוויר וגורמים בינלאומיים נוספים.
 
“החל מ-9 בספטבר טסות ארקיע וישראייר בנתיב החדש ומביעות שביעות רצון גבוהה, בעיקר בכל הקשור לבטיחות הטיסה. אל על ביקשה ארכה טרם ההפעלה ומנהל רת״א נתן לחברת אל על ארכה של שבועיים, הן כדי למנוע פגיעה בנוסעים שכבר רכשו כרטיסים של אל על, והן כדי לתת לדרג המקצועי של החברה זמן להתארגן.
 
“מנהל רת”א הודיע לאל על כי במידה ותחליט לאמץ גם היא את הנתיב שנקבע, כפי שעשו ארקיע וישראייר, תוכל לחדש את טיסותיה לאילת. כל נסיון לקבוע כי ההסדר החדש שנקבע אינו עומד בסטנדרטיים הבטיחותיים משולל כל יסוד ואין לו על מה להתבסס. ההליך כפי שצויין בוצע בתיאום מלא עם כל חברות התעופה והגורמים הרלוונטים”.
 
מנכ”ל חברת ישראייר, אורי סירקיס, אמר: “הגורם המקצועי במדינת ישראל שמחליט אם נתיב הטיסה בטוח או לא זה רת”א, ואנו מצייתים ועושים את דבריה, כמו שאנחנו עושים בכל האירועים האחרים. אל על טוענים שיש סיכון לנוסעים, אך מי שאמור לקבוע זאת זה רת”א ואנחנו סומכים עליהם, ופועלים על פי החלטתם”.
 

source

עוד פוסטים בנושא

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.