סודות אילת

תחרות לאל על בקו הישיר להודו: אייר אינדיה תקצר את זמן הטיסה ותוזיל את המחירים – תיירות – TheMarker

החברה קיבלה אישור להפעיל קו תעופה מדלהי לישראל, בנתיב טיסה העובר מעל לסעודיה, שיאפשר ירידה בעלויות הדלק לחברת התעופה והוזלת כרטיסי הטיסה לנוסעים ■ אל על: "מקווים שסעודיה תאפשר גם לטיסות של חברות ישראליות לעבור מעל לשטחה"
(עדכון) לפי מקורות ישראליים, חברת התעופה ההודית אייר אינדיה קיבלה אישור מגורמי תעופה בסעודיה להפעיל קו תעופה מניו דלהי לישראל שנתיב הטיסה שלו יעבור מעל סעודיה. לאחר הדיווחים בתקשורת הישראלית, דווח ברויטרס כי דובר רשות התעופה בסעודיה הכחיש את הפרסומים. במידה ואכן הטיסות של אייראינדיה יטוסו מעל סעודיה, המשמעות היא קיצור משך הטיסה בכשעתיים וחצי לעומת המסלול העוקף של הטיסות הקיימות – מה שיאפשר ירידה בעלויות הדלק לחברת התעופה והוזלת כרטיסי טיסה לנוסעים.
החברה ביקשה באחרונה מרשות שדות התעופה (רש”ת) סלוטים (מועדי טיסה) לטיסות, שיצאו החל מ-20 במארס, בתדירות של 3 פעמים בשבוע. אלא שבשלב זה עדיין לא החלה מכירת הכרטיסים, מכיוון שחברת התעופה עדיין מחכה למספר אישורים סופיים.
גם בשנה שעברה ביקשה אייר אינדיה סלוטים מרש”ת, מתוך כוונה כנה להתחיל להפעיל קו תעופה לישראל, אך מכיוון שהיתה התעקשות מצדם לפעול בקו טיסה מקוצר בלבד, הדבר לא יצא לפועל. כעת השתנו פני הדברים, לאחר שבטיסתו האחרונה של ראש הממשלה בנימין נתניהו להודו, לפני כחודש, התקיימו מגעים אינטנסיביים בין שתי המדינות על מנת להביא לאישור מסלול הטיסה המקוצר מעל לסעודיה.
כיום חברת התעופה היחידה שמפעילה טיסות ישירות להודו היא אל על, שטסה למומבאי בטיסה שאורכת כ-8 שעות, במסלול טיסה שיוצא מנתב”ג דרך הים האדום עד דרומית לתימן ואז פונה מזרחה לעבר הודו. מכיוון שדלהי היא יעד חדש, שממנו עדיין אין טיסות לישראל, תקבל חברת התעופה ממשרד התיירות מענק של 750 אלף יורו על הפעלת הקו החדש, לפי חישוב של 250 אלף יורו עבור כל טיסה שבועית. מענק זה היווה בין היתר תמריץ עבור אייר אינדיה לפתוח את הקו.
אם אכן קבלת כל האישורים האחרונים שצריכה אייר אינדיה תושלם בזמן, יהיה זה עוד מונופול של חברת אל על שנשבר, לאחר שנים רבות שבהן הפעילה טיסות להודו באופן בלעדי. רק השבוע הודיעה ארקיע כי תתחיל להפעיל שתי טיסות שבועיות בקו בנגקוק-תל אביב, שגם בו אל על היתה חברת התעופה היחידה שהפעילה טיסות ישירות. בשנה שעברה החלה קתאי פסיפיק לפעול בקו הונג-קונג- תל אביב, ואף הגדילה באחרונה את התדירות ל-6 טיסות שבועיות, ואילו לפני שנתיים נכנסה חברת התעופה היינאן לקו תל אביב-בייג’ין ומאז גם פתחה את קו שנגחאי-תל אביב.
בשלב זה קשה עדיין להעריך עד כמה תוביל התחרות החדשה בקו הודו-ישראל לירידת מחירים, אולם לאור ירידת המחירים שחווים הנוסעים בכל קו תעופה שבו נפתחה בעבר תחרות – אין ספק שגם בקו תעופה זה יהנו הנוסעים מירידה בתעריפים.
המחירים של אל על בטיסות ישירות מומבאי-תל אביב משתנים מתאריך לתאריך לפי הביקושים הקיימים. כך למשל, בזמן הבדיקה שביצענו, מחירו של כרטיס טיסה בתאריכים 30-15 באפריל היה 1,070 דולר, ואילו כרטיס לתאריכים 21-9 במאי עלה 800 דולר. כמובן שטיסות שכוללות טיסות המשך היו זולות יותר במאות דולרים.
עם היוודע על פתיחת קו התעופה החדש של אייר אינדיה, אמר ל-TheMarker מיקי שטרסבורגר, הסמנכ”ל החדש למסחר וקשרים תעופתיים באל על, כי הוא מצפה שאת אותו אישור יקבלו גם חברות התעופה הישראליות. “אנחנו באל על, ואני מניח שיהיו שותפים לדעתנו גם חברות התעופה הישראליות האחרות, מאמינים ומקווים שסעודיה תאפשר גם לטיסות של חברות תעופה ישראליות, שמקורן בישראל או לישראל, ולא רק לחברות תעופה זרות לעבור מעל השטח שלה.
“ברור שאין הבדל בין נוסע ישראלי שטס במטוס שממריא או נוחת בישראל בחברת תעופה זרה או בחברת תעופה ישראלית, והוא לא אמור להיות מופלה לרעה וגם לא המוביל שאמור לקחת אותו. אנחנו פנינו לפני ימים אחדים לראש הממשלה, לרת”א ולשר התחבורה ולשב”כ בנושא, באמירה שאנחנו מצפים למתן הזדמנות שווה בין המובילים”.
הקברניט יוסי שוב, יו”ר איגוד הטייסים בישראל, אמר היום כי “אנו בטוחים שמדינת ישראל לא תיתן ידה להרוס את חברות התעופה הישראליות תוך יצירת אפליה לרעה של צוותים ישראלים מול צוותים זרים, ובטוחים שהממשלה פועלת להתיר גם למטוסים המופעלים על ידי צוותי כחול ולבן לטוס מעל סעודיה. אנחנו מקווים שהממשלה לקחה בחשבון את כל ההשלכות והשפעות של ההחלטה על אלפי המשפחות המתפרנסות מתעופה ישראלית, שכן אם לא, מדובר בלא פחות ממכת מוות לתעופה הישראלית – וזאת אפלייה ממדרגה ראשונה”.
שוב הוסיף כי “חשוב לנו להדגיש שאנחנו לא נגד מתן אישור לחברה ההודית לטוס לישראל דרך ערב הסעודית, אבל חייבים להבטיח שגם לנו תינתן האפשרות לטוס בנתיב הקצר להודו. המצב עם אייר אינדיה הוא כמו תחרות של שני רוכבי אופניים המדוושים בעלייה. ואז בא השופט (המדינה) נותן לאחד מליון דולר וגם מרכיב לו מנוע עזר (מנוע טורבו) וממשיך להצהיר על תחרות הוגנת ושמיים פתוחים”.

הפוסט תחרות לאל על בקו הישיר להודו: אייר אינדיה תקצר את זמן הטיסה ותוזיל את המחירים – תיירות – TheMarker הופיע לראשונה ב-תורזול | אתר התיירות הזול בישראל.

source

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.