טיסות זולות

תיירות נכנסת לאילת: 20 שנה של צניחה – ynet ידיעות אחרונות

האם עתידו של שדה התעופה רמון הסמוך לאילת נחרץ עוד לפני שקם, ושבניגוד לתחזיות ולנאומים האופטימיים של משרד התיירות ורשות שדות התעופה – השדה החדש לא ישנה דבר במספר התיירים לעיר? נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שפורסמו בסוף חודש אפריל, מלמדים כי מספר הנוסעים שהגיעו לאילת בטיסות מאירופה ירד ב-83% בתקופה של כ-20 שנה.
 
הנתונים מלמדים כי מספר הנוסעים שהגיעו לאילת בשני העשורים האחרונים כמעט עומד במקום. זאת בזמן שפרנסי העיר, כמו גם משרד התיירות ורשות שדות התעופה משקיעים משאבים רבים בשיווק שדה התעופה החדש, רמון, שייפתח בשנה הבאה – על מנת שלא יהפוך לפיל לבן בשל חוסר פעילות.

הנתונים מתייחסים לתיירות נכנסת ולא לתיירות פנים (עיצוב: איתן פלד) (עיצוב: איתן פלד)

הנתונים מתייחסים לתיירות נכנסת ולא לתיירות פנים(עיצוב: איתן פלד)


נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מלמדים כי בשנת 2015, בעקבות מאמצי שיווק ומתן מענקים לחברות תעופה זרות, הגיעו לאילת בטיסות ישירות רק 26,100 תיירים מיעדים שונים באירופה. נתון זה נמוך בכ-83% ממספר התיירים שהגיעו לאילת בשנת 1997, כלומר לפני כשני עשורים. זאת ועוד. הנתון הזה משקף ירידה מתמשכת פרט לכמה קפיצות במספרים – ובראשן שנת, 2000, שהיתה “שנת אופוריה” בשל ביקור האפיפיור בישראל.

אילת. שום דבר לא זז (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)

אילת. שום דבר לא זז(צילום: shutterstock)

אמנם באותה שנה בחודש ספטמבר, החלה האינתיפאדה השנייה, אבל ההשפעה הקשה שלה על התיירות הנכנסת, בעיקר לאילת, באה לידי ביטוי רק ב-2001. וכך, על פי הנתונים, בשנת 2000 הגיעו לאילת בטיסות ישירות מאירופה 143 אלף תיירים ושנה לאחר מכן חלה צניחה של 53% ומספר התיירים שהגיעו בטיסות ישירות עמד על 66 אלף בלבד.

הבנייה בעיצומה. מנופים בשדה התעופה רמון (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)

הבנייה בעיצומה. מנופים בשדה התעופה רמון(צילום: מוטי קמחי)

בשנים שלאחר מכן המשיכו הטיסות לאילת לדשדש ומספר התיירים שהגיעו מאירופה נע בין 68 אלף במקרה הטוב ועד ל-26 אלף במקרה הגרוע. בחמש השנים האחרונות (2015-2011) חלה צניחה של 61.5 אחוזים עד לשפל של 26.1 אלפי תיירים שהגיעו לאילת בטיסות ישירות ב-2015.
 
גם הנתונים העדכניים ביותר שקיימים לא מעודדים במיוחד. על פי נתוני הרבעון הראשון של 2016, שבו ניתנו מענקים לחברות תעופה כמו ריינאייר מגלים כי בחודשים ינואר-מרץ הגיעו בטיסות ישירות לאילת 22,100 תיירים בהשוואה ל-54,700 ברבעון הראשון של 1997, כלומר כ-60 אחוזים פחות.
 
מנכ”ל משרד התיירות, אמיר הלוי, אמר ל-ynet בתגובה לנתונים כי צריך להסתכל על חצי הכוס המלאה. “עם טיסות הלואו-קוסט שהגיעו בחורף לאילת החזרנו את אילת למדף התיירות. אבל זה לא מספיק.
צריך שהגורמים באילת ישכילו לשפר את המוצר ולהפוך אותו ליותר לאטרקטיבי ולא רק למוצר לטיסות לואו-קוסט. חייבים לשדרג את העיר כדי שגם תיירים שמחפשים מלונות חמישה כוכבים יגיעו לעיר ואז אולי אילת תוכל לתפוס מקום כבירת תיירות של ים ושמש (Sea And Sun) לתיירים מאירופה”.
 
הלוי הוסיף כי הוא מקווה שפתיחת השדה החדש בתימנע תמונף כדי להביא תיירים שמחפשים גם פעילות מדברית, פעילות אתגרית ועוד, על מנת להרחיב את האטרקציות שיוצעו לתיירים מחו”ל.
 

source

עוד פוסטים בנושא

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.